Top Këshilla për trajtimin Acid zbaticë Sëmundjeve

 

A jeni duke përjetuar dhimbje gjoksi? A mendoni se më shumë kur pushimi? A keni përvojë zbaticë acid çdo herë që të hani? A ka lënë një shije të hidhur në gojën tuaj? A keni shpesh të gjeni ngjirur tuaj fyt? Këto simptoma janë tipike të acidit zbaticë; lexoni më për informacion në lehtësimin e dhimbjes tuaj.

konsumi ushqimit është një nxitës kryesore e refluksit acid. Shumë njerëz të gëzojnë të hahet një sasi të madhe të ushqimit shumë shpejt. Kjo nuk është mënyra për të ngrënë ushqimin tuaj, dhe kjo vetëm përkeqëson gjendjen tuaj. Ngrënë porcione të vogla të vërtetë mund të ndihmojë me këtë. Ngadalësojnë vakt hahet tuaj too. Ngadalë përtyp dhe të gëzojnë ushqimin tuaj. Pasi të keni marrë një çift të kafshon, vënë poshtë vegël tuaj të hahet dhe pjesa tjetër për një minutë.

Suplementi rrëshqitshëm elm mund të ndihmojnë simptomet tuaja Acid zbaticë duke ndihmuar për të trash membranat mucuous në stomakun tuaj. Kjo e bën të sigurt që ju jeni të mbrojtur stomakun nga brenda. Shtimi i dy lugë shtesë në një gotë me ujë të pijshëm pas ngrënies tuaj dhe para gjumit duket se bëjnë mashtrim.

Ngritja pjesën e sipërme të shtratit tuaj. Përdorni një pykë ose një dërrasë për të ngritur kokën e shtratit tuaj. Sigurohuni që kreu i juaj është të paktën një këmbë e gjysmë më e lartë se më lart në fund të krevatit. Ju mund të ndaloni acid stomak nga rritje në ezofag tuaj duke ngritjen gjoksin tuaj dhe kokën gjatë gjumit.

Shmangni situatat stresuese. Stresi mund të shkaktojë barkun tuaj për të prodhuar më shumë acid se zakonisht. Shih se çfarë e shkakton ankthin tuaj dhe të shpëtoj prej tij menjëherë.

Konsumoni vakte të vogla, dhe të bëjë aq shpesh. Ushqimi më pak, Ushqimet më të mëdha mund të kontribuojë në simptomat zbaticë tuaj acid. Një stomak shumë i plotë rrit presionin në muskul unazor esophageal tuaj, e cila shkakton atë për t'u çlodhur. Kjo ndihmon acid në stomakun tuaj të marrë në ezofag tuaj. Hani një ushqim pak të vogla në intervale gjatë çdo dite.

 

Mundohuni të pini më së shumti në mes të ngrënies, nëse vuani nga zbaticë acid. Nëse ju keni një stomak të plotë, muskul unazor esophageal juaj është i ngjeshur. Kjo krijon një situatë në të cilën acid është shumë më shumë gjasa të rritet në ezofag tuaj.

Pesha e foshnjës gjatë shtatzënisë mund të shkaktojë zbaticë acid. Pyesni mjekun tuaj atë që ju duhet në qoftë se kjo ndodh me ju.

nivele alkaline dhe acid formimin tendencat në ushqim kanë pak të bëjnë me nivelet e pH. Disa ushqime në dukje acid (e.g. limona) mund të jetë mjaft alkaline kur tretet. Kjo mund të jetë mjaft konfuze. Gjej më shumë rreth pH aktuale të ushqimeve që ju zakonisht hani të kuptoj se cilat ato që ju duhet të qëndrojnë larg nga.

Ndonjëherë çamçakëz kanellë kur keni mbaruar vakt juaj mund të ndihmojë për të shmangur zbaticë acid. Kur ju përtyp çamçakëz, gjëndra pështymës fillojnë të punojnë e cila ndihmon për të neutralizuar aciditetin në stomak. veç, çamçakëz i bën njerëzit më të gëlltisë. Acidi pastaj do të vendosen përsëri poshtë në drejtim stomakun tuaj.

Ndërsa kjo mund të ndjehen si një sulm në zemër, kjo ndoshta nuk është e. Ju nuk jeni kapjen e një të ftohtë, dhe jo, Kjo nuk është gjithmonë ushqimi që ha që është duke shkaktuar barkun tuaj për të prodhuar acid shumë. Tani ju e dini se këto janë simptomat e zbaticë acid dhe ju e dini çfarë të bëni për të shpëtoj prej tij. Ju keni për të bërë kohë për ndryshim kështu që ju mund të jetojnë të shëndetshëm.