acid zbaticë: Ju mund të merrni ndihmë

 

Nuk është një person i vetëm që është i sigurt nga zbaticë acid. Kjo gjendje e dhimbshme ndikon më shumë se 33 për qind e amerikanëve. Është e çuditshme që shumë njerëz nuk e dinë se si për të trajtuar këtë pasi ajo është aq e zakonshme në ditët e sotme. Ju mund ta trajtoni zbaticë tuaj acid duke përdorur këshilla në këtë artikull.

Stili juaj hahet mund të sjellë në zbaticë acid. Nuk është e pazakontë për të si rrufe në qiell ushqimin tuaj shpejt dhe të tepërta. Ushqimi në këtë mënyrë është vetëm do të përkeqësohet simptomet tuaja. Sigurohuni që ju vetëm të hani deri sa ju nuk uritur janë. veç, ju duhet të hani më ngadalë. Chew ngadalë, dhe madje shkojnë aq larg sa për të hedhur poshtë pirun çdo aq shpesh.

Get futje tuaj fluide në mes të ngrënies tuaj në vend të, ndërsa ju jeni të hahet. Të bësh këtë gjithashtu përballon ndjenjat e urisë, pasi ju jeni me siguri të etur sesa i uritur. Gjithashtu, acid është më pak të ngjarë të dalë nëpërmjet ezofag kur ju nuk pini gjatë ngrënies.

Nëse ju jeni duke vuajtur nga zbaticë acid, ndërsa gjumi, provoni duke i dhënë një pykë nën dyshek tuaj. Ajo ngre kokën, mbajtja e simptomave nga rritja. Nje liber, copë druri apo diçka tjetër që është e të ngjashme formë do të bëjnë mashtrim. Ju gjithashtu mund të merrni një krevat që është ngritur në mënyrë elektronike.

Mbani gjurmët e ushqimet që ju hani në mënyrë që ju e dini se çfarë e shkakton problemet tuaja Acid zbaticë. Shumica e sufferers zbaticë acid të gjeni se disa ushqime shkaktojnë zbaticë acid e tyre. Pasi të keni identifikuar ushqime tuaj të shkaktojë, ju mund të shmangur ato dhe të fillojnë të ndjehen më mirë.

Ushtrimi mund të jetë e vështirë pasi të keni ngrënë në qoftë se ju keni zbaticë acid. Kur muskujt e barkut të shtrënguar gjatë një punë jashtë, Kjo mund të çojë në ushqim duke lëvizur prapa në ezofag. Prisni disa orë pasi të keni ngrënë para se të bëjnë ndonjë aktivitet fizik.

Ngritjen e sipërme e shtratit tuaj mund të ndihmojë. Përdorni ndonjë gjë nga librat në tulla për të rritur ano. Koka duhet të jetë ngritur për gjashtë inç apo më shumë. Ju mund të ndaloni acid stomak nga rritje në ezofag tuaj duke ngritjen gjoksin tuaj dhe kokën gjatë gjumit.

Humbja e peshës definitivisht mund të ndihmojë në luftën tuaj kundër zbaticë acid. Obeziteti është e aftë të shkaktojnë acid acid. Humbja vetëm dhjetë për qind të peshës suaj të përgjithshme do të reduktojë simptomat e zbaticë acid në mënyrë të konsiderueshme. Pesha humbje duhet të arrihet përmes vakte të vogla, jo nëpërmjet dietat rrëzimit.

Angazhohen në ushtrim të moderuar çdo ditë. Moderimi është çelësi për të bërë këtë punë. Duke punuar jashtë mase mund të irritojë stomak dhe të shkaktojë acide të rritet në ezofag. Një qasje më e mirë është më e ulët ushtrime ndikim si ecje e moderuar. Këto lloje të ushtrimeve të siguruar që ju japin peshën që ju nevojitet për tretje. më në fund, ushtrim mund të ju ndihmojë të hedhë disa paund. Një peshë të shëndetshme trupit është një tjetër mënyrë e madhe për lehtësimin e zbaticë tuaj acid.

 

Gratë shtatzëna ndonjëherë përjetojnë zbaticë acid për shkak të presionit të shtatzënisë në stomak. Nëse ky mund të jetë rasti juaj, konsultoheni me një mjek për mjetet e duhura, në veçanti për trimesters më vonë.

Lose peshë në qoftë se ju jeni të rëndë. Kryerja paund të tepërta, në veçanti në midsection, mund të bëjë zbaticë acid keq. Kjo mund të shkaktojë acid stomak të rritet deri në ezofag. Kjo është ajo që shkakton siklet dhe dëm për astar tuaj esophageal. Qëndrojnë të shëndetshme dhe ushtrimi do të ndihmojë së tepërmi.

Nëse ju jeni mbipeshë, provoni duke humbur ato paund shtesë. zbaticë acid mund të keqësohet nga shumë peshë. Duke aplikuar presion të tepërt në zonën e barkut, kjo ju bën më të prirur për urth. prandaj, të humbur peshë, madje edhe vetëm disa paund, në mënyrë që të lehtësojë zbaticë tuaj acid.

Një mënyrë e zgjuar për të shmangur urth është që të marrë kohën tuaj në ushqim, hahet ngadalë dhe duke pushuar në mes të kafshon për t'i dhënë kohë për të tretet në stomak. Jepini vetes kohë për të vërtetë të gëzojnë ushqimin tuaj. Overeating mund nxit acid acid, kështu që të ketë ushqim të vogla dhe të ndaluar të hahet kur ju ndiheni të plotë.

Shmangni ngrënë ushqime pikante në mbrëmje, nëse vuani nga zbaticë acid. ushqim meksikan është një për të shmangur, si ajo përmban një shumë të acidit zbaticë shkaktuar përbërës. Konsumojnë ushqime pikante jo vetëm që mund të ndezë zbaticë acid, por mund të thahet lëkurën tuaj dhe të shkaktojë dispepsi, duke shtuar në nivelin tuaj të ngushtë.

Nëse ju nuk dëshironi të keni zbaticë acid në mbrëmje, mos hani në tre orë paraprinë gjumit tuaj. Ushqimi aktivizon sistemin tuaj të tretjes. Atëherë stomaku juaj prodhon acid për të tretet ushqimi. Mos hani në afërsi të gjumit. Kjo do t'ju ndihmojë të shmangur që acidet e tepërta në stomakun tuaj, kur ju shtriheni.

Kur vuani nga zbaticë acid ju doni të shmangur pije të gazuara dhe kafe. kokakola, çaj të zi dhe kafe janë acide stomaku juaj nuk ka nevojë. veç, ata të dëmtojë rreshtim barkut, shkaktuar dhimbje të mëtejshëm. Rrinë në çaj jeshil, të cilat mund të ketë një efekt qetësues.

Acid zbaticë prek miliona njerëz. Nëse ju jeni një nga ata njerëz, është koha për të marrë iniciativën për të adresuar problemin tuaj. Vendos këshilla më lart në përdorim të mirë dhe ju së shpejti do të jetojnë një jetë pa dhimbje nga zbaticë acid.